ناتوانی جنسی مردان (بررسی انواع)+علل ناتوانی جنسی آقایان | تشخیص و درمان ناتوانی عملکرد جنسی

https://bayanbox.ir/view/409000550570387062/%D9%86%D8%A7%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B9%D9%85%D9%84%DA%A9%D8%B1%D8%AF-%D8%AC%D9%86%D8%B3%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D9%86%D8%A7%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%AC%D9%86%D8%B3%DB%8C.gif

در ابتدا بیایید به بررسی اختلالات و ناتوانی درعملکرد جنسی مردان بپردازیم (ناتوانی جنسی)

اختلال عملکرد جنسی در مردان،  به عدم توانائی در رسیدن به رابطه رضایت بخش جنسی اطلاق می گردد. این ناتوانی ممکن است ناشی ازناکاف بودن نعوظ ، اشکال در ریخته شدن مایع منی به مجرای پروستاتیک و یا وجود اشکال در انزال مردان باشد.

 

ناتوانی جنسی به وضعیتبی گفته میشود که در آن مرد قاد نیست نعوظ پیدا کرده و قادر نیست که نعوظ خود را به مدت کافی  جهت انجام نزدیکی حفظ نماید. اگر چه مشکل شایعی برای یک زوج محسوب می‌گردد ولی قابل درمان نیز هست. پس هیچ جای نگرانی ندارد..

 

بیشتر بخوانید: روشهای بزرگ کردن الت تناسلی (قطر+طول اندام جنسی)

 

ناتوانی جنسی در بسیاری از مردان  به صورت نعوظ ناقص و یا سایر شکل های دیگر آن دیده می‌شود ولی می‌تواند به صورت دایمی و مزمن باقی بماند. مواردی مثل بیماری‌های مزمن ، داروها ، افسردگی ، هیجان و تشویش باعث بروز انواع زودگذر آن شده و مطمئن باشید که در صورت ابتلا به آن مجبور نیستید تا آخر عمر با آن زندگی نمایید.

 

پزشک معالج همیشه باید همیشه در دسترستان باشد او می تواند کمک شایانی به شما و مشکلی که برایتان ایجاد شده است بکند. پس از ملاقات با جراح کلیه و مجاری ادراری که در اغلب موارد، آموزش لازم در اینگونه موارد را دیده است، توصیه‌های  لازم در اختیار شما گذاشته می‌شود. تاکید می کنیم که حتما به خاطر داشته باشید که ناتوانی جنسی با موفقیت تمام قابل درمان است. ناتوانی جنسی راحت درمان میشه!

 

نعوظ چگونه ایجاد می‌شود؟ | ناتوانی جنسی

برای اینکه نعوظ یا ( راست شدن ) آلت تناسلی ایجاد شود ، باید قسمت‌های مختلف بدن با یکدیگر هماهنگ گردد. یک مرد تنها به این دلیل که می‌خواهد، نمی‌تواند به سادگی نعوظ  پیدا کند.

 

جهت ایجاد نعوظ هماهنگی بین روان آدمی ، مغز و دستگاه اعصاب مرکزی و محیطی ، هورمون‌های خونی ، عروق خونی که شامل میشود از شریان و ورید جهت ورود جریان خون به داخل آلت تناسلی و عدم خروج آن از آلت ضروری می‌باشد. وقتی تمام این دستگاه‌ها با همدیگر کار کنند دو جسم غاری بزرگ شبیه اسفنج موجود در داخل آلت (سلول های اسفنجی الت مرد) با خون پر شده و بزرگی و سفتی آلت بوجود می آید.

 

آسبب شناسی ناتوانی جنسی مرد

ناتوانی جنسی می‌تواند به علت وجود عیب عضوی و یا روانی ایجاد گردد. عوامل بسیار زیادی در ایجاد نعوظ اخلال  ایجاد می‌کنند. در صورت ابتلای به هر کدام از اعضا و دستگاه‌های دخیل در نعوظ که در بالا ذکر شد ناتوانی جنسی ایجاد می گردد.

 

بعنوان مثال وقتی مردی استرس و افسردگی داشته و یا نگران  این باشد که نمی‌تواند عمل دخول را انجام دهد، دچار ناتوانی می‌گردد که به آن ناتوانی جنسی روانی می‌گویند. در بیش از نیمی از موارد ، ناتوانی به علت بیماری یا جراحی و تصادف منجر به صدمات عروقی عصبی به وجود می‌آید. که البته نا گفته نماند که داروها و علت های هورمونی نیز می‌توانند در این قضیه تاثیر گذار باشند.

از میان بیماری‌ها باید از بیماری قند یا دیابت نام برد که ایجاد ضایعات عروقی عصبی کرده و هجوم جریان خون به داخل  آلت را در هنگام تقاضای جنسی مختل نموده و ناتوانی جنسی ناشی از بیماری مرض قند را ایجاد می‌کند.

حفظ رژیم غذایی تان ، ورزش و کنترل قند خون به وسیله دارو آن هم زیر نظر پزشک مربوطه مشکل را حل می‌سازد، ولی در صورت طولانی بودن، ناتوانی جنسی مزمن ایجاد می‌کند که درمان آن مشکل است.

 

یکی دیگر ازعلل عضوی، بیماری‌های قلبی و عروقی می‌باشد که در آن جریان خون به داخل آلت کم شده و شخص نعوظ کافی را پیدا نمی‌کند. به علاوه گهگاه وریدها که وظیفه احتباس خون در داخل آلت را بر عهده دارند به خوبی عمل نکرده و شخص نمی‌تواند نعوظ خود را به مدت کافی جهت انجام نزدیکی با همسر پایدار نگاه دارد. به این حالت ناتوانی جنسی وریدی می‌گوییم.

 

جراحی‌های بزرگ لگنی که برای کنترل سرطان پروستات ، مثانه و روده بزرگ به کار گرفته می‌شود، به علت اینکه در آن جراح سعی در برداشتن کامل تمام بافت‌های اطراف سرطان را دارد، سبب صدمه به عروق و اعصاب مسئول ایجاد نعوظ گردیده و  نهایتاً ناتوانی جنسی ایجاد می‌کنند.

 

صدمات نخاعی به علت مرکزیت این عضو  برای انتقال دستورات مغزی به اعضای بدن می‌تواند باعث ناتوانی جنسی گردد.

از مواد شیمیایی مؤثر در بوجود آمدن  ناتوانی جنسی باید به داروهای ضد فشار خون و داروهای عصبی و داروهای ضد افسردگی اشاره کنیم. به این نوع ناتوانی جنسی که بر اثر تاثیر داروها شکل می گیرد، ناتوانی جنسی دارویی می‌گویند. البته در اینجا  پزشک است که به شما جهت ادامه یا قطع کردن مصرف دارو توصیه لازم را خواهد نمود و قطع خود سرانه دارو عوارض دیگری را می‌تواند برای شما در پی داشته باشد. مصرف الکل نیز باعث آسیب کبدی ، اختلالات هورمونی و صدمه خوردن رشته‌های عصبی می شود و در برخی از مواقع منجر به ناتوانی جنسی دایمی می‌گردد. امیدواریم این مشکل برای هیچ کدام از مردان پیش نیاید!

نارسایی کلیه و کبد نیز به لحاظ ایجاد تغییرات هورمونی بدن، اغلب این عارضه را به دنبال خواهند داشت.

 

ناتوانی جنسی شامل انواع و اقسامی است که در  زیر به آنها اشاره می کنم: |ناتوانی جنسی|

+ اشکال در نعوظ : به معنی عدم توانائی در ایجاد و حفظ نعوظ سفت بوده که امکان دخول به واژن و رابطه رضایت بخش جنسی را نم یدهد.

 

+ انزال زودرس : به انزال کنترل نشده که قبل یا مدت کوتاهی بعد از ورود آلت به واژن گفته می شود.

 

+ انزال دیررس : به انزال دیر رس اشاره می کند.

 

+ انزال برگشتی : معنی اش برگشت مایع منی به داخل مثانه در حین انزال بوده  و ناشی از نارسائی مکانیسم گردن مثانه میباشد.

 

 

++ آمار :

در بین سنین ۷۰-۴۰ سالگی ،  در ۵۲% افراد به درجات مختلف اختلال نعوظ وجود دارد. ۱۷% این موارد خفیف، ۲۵% متوسط و ۱۰% دیگر شدید است. با بالا رفتن سن به خصوص موارد متوسط و شدید ۳-۲ برابر شایعتر می شوند. از عوامل مستعد کننده می توان به دیابت قندی،  بیماری قلبی، فشار خون بالا و کمبود HDL ( مرتبط با چربی خون ) اشاره کرد. عوامل روانی یا پسیکولوژیک ( نظیر افسردگی خشم…) نیز در اختلال عملکرد جنسی موثرند. انواع دیگر اختلال عملکرد جنسی که بسیار شایع هستند شامل انزال زودرس ۲۸% فقدان تمایل جنسی ۱۶% و اضطراب در هنگام نزدیکی ۱۷% می باشد.

 

پاتوژنز:

در نعوظ  تمام عوامل روانی ، عصبی ، هورمونی ، شریانی وریدی و سینوزوئیدی دخالت دارند. مواردی که بیش از یک عامل دارند و یا اینکه علل آنها بطور دقیق مشخص نمی باشد.. تحت عنوان علل دیگر بحث شده اند.

 

+ مرورکلیه علل اختلالات نعوظ مردان {ناتوانی جنسی}

اختلالات مادرزادی: فقدان جسم غاری-فیبروز جسم غاری- ضایعات طناب نخاعی-ابنرمالیتی های مادرزادی

اختلالت پانکراس: دیابت ملیتوس

اختلالات نرولوزیک: بیماری MS – نروپاتی اوتونوم - نروپاتی محیطی

اختلالت عروقی: pripaism ( نعوظ دردناک) -گرفتگی عروقی شریانهای اون منطقه- واریکوسل

اختلالات آدرنال: سرطانها- بیماری کم کاری غده مذبور بنام بیماری آدیسون

اختلالات تیروئیدی: کم کاری تیروئید - پر کاری تیروئید

صدمات به پانکراس: صدمه به آلت - شکستگی لگن - صدمه ستون مهره ها- انجام هر گونه جراحی روی ستون فقرات

داروها: بلوکر های اتونومیک- استروژنها- آنتی آندروژنها- رزرپین- بلوکر های گیرنده دوپامین

اختلالت گنادی: یعضی از سندروم های کم کاری غده جنسی مردانه- عوارض اوریون بیضه- چرخش دوطرفه بیضه

بیضه پیر مردان - سرطانهای بینابینی زن ساز - اخته شدن

اختلالات غده هیپوفیز مغزی: وجود غده های خوش خیم- و بدخیم- کم کاری غده مذبور-

متفرقه: بیماری نادر و کمیابی بنام هموکروماتوز - نارسائی کلیه - بیحالی و ضعف عمومی

 

++ اختلالات روانی

تئوریهای اولیه خیلی قبل تر ها، اشکال نعوظ را به اضطراب نسبت میدادند. در دهه ۱۹۵۰ اعتقاد بر این بود که علت ۹۰% موارد اختلال نعوظ  پسیکولوژیک است. امروزه با پیشرفت روشهای تشخیصی مشخص شده است که علت بیش از ۵۰% ناتوانائیهای جنسی ارگانیک است و  این درصد در سنین بالاتر بیشتر است. پاتوژنز ناتوانی جنسی با منشا روانی ناشناخته است. فعالیت بیش از حد سمپاتیک و مهار آزاد شدن  نوروترانسمیترز ها از فرضیه های مطرح شده هستتند.

 

++ اختلالات عصبی

ناتوانی جنسی به علت اختلالت نعوظ ممکن است ناشی از بیماری مغزی طناب نخاعی اعصاب کاورنوس و پودندال  پایانه های انتهائی اعصاب و گیرنده ها باشد. حدود ۹۵% بیماران با ضایعه کامل نرون محرکه فوقانی توانائی نعوظ دارند. ولی فقط ۲۵% بیماران با ضایعه نرون محرکه تحتانی دارای نعوظ می باشند. در ۹۰% ضایعات ناکامل نعوظ حفظ می شود. بیماریهای اختلال عملکرد مغز... مثل سرطانها صرع حوادث  عروق مغزی پارکینسون آلزایمر اغلب باعث کاهش میل جنسی می شوند. اختلال نعوظ در این موارد دیده نمی شود. اختلالات طناب نخاعی[ مانند اسپاینا بی فایدا, فتق دیسک - سیرنگو میلی - تومور طناب نخاعی - تابس دور سالیس - بیماری ام اس] راه های آوران و یا وابران را درگیر میکند. اختلال اعصاب کاورنو و پودندال ( آسیب مستقیم به اعصاب در تروما، جراحی رادیکال پروستاتکتومی و یا جراحی رکتوم ) راه های ارتباطی را قطع میکنند. نوروپاتی محیطی مانند آنچه که در دیابت قندی الکلیسم مزمن و  یا کمبود ویتامین دیده میشود به پایانه های عصبی آسیب وارد کرده و باعث کاهش ناقلین شیمیائی میشود.

 

++ اختلالات هورمونی:

دیابت قندی شایعترین بیماری هورمونــی است که با اختلال نعوظ همراه است. ناتوانی جنسی در دیابت عمدتا به علت عروقی, عصبی و روحی روانی است. کم کاری غدد جنسی در اثرسرطان های غده های مغزی, درمان با استروژن یا ترکیبات ضد آندروژن و برداشتن بیضه ها ( ارکیکتومی) برای سرطان پروستات ممکن است میل جنسی و نعوظ های شبانه را مهار نماید. ناتوانی جنسی متعاقب پرولاکتین بالا ( مهار تمایلات جنسی) پرکاری تیروئید ، کم کاری تیروئید سندروم کوشینگ و بیماری آدیسون ایجاد می شود.

 

++ اختلالات شریانی :

هنگامی که آلت تناسلی در حالت شل (شق نشده) می باشد ، کمترین مقدار خون که فقط جهت رفع نیاز های متابولیک است وارد جسم غاری میشود و سطح گاز های خون در جسم غاری مشابه سطح آنها در خون وریدی است. پس از تحریک جنسی بطور ناگهانی مقدار زیادی خون شریانی وارد آرتریولهای متسع می شود. تا تمام سیستم سینوزوئیدی را باز کند و تعادل جدیدی در فشار ( حدود ۱۰۰ میلی متر جیوه) برقرار نماید ( نعوظ کامل آلت مرد) ، در همین زمان برای حفظ نعوظ،  فقط مقادیر آستانه ای جریان خون وارد جسم غاری میشوند و آن را ترک میکنند. تنگ شدن مجرای شریانی بعلت سخت شدن جدار شریان منجر به افت شریان در شریان های کاورنوس و کاسته شدن جریان خون شریانی میشود که قادر است فقط بخشی از سیستم سینوزوئیدال را پر نماید و این فشار در جدار سیوزوئید ها جهت مسدود کردن ورید ها کافی نیست این نارسائی شریانی منجر به نعوظ ناقص یا عدم توانائی در حفظ نعوظ اولیه می گردد و یا می شود.

 

++ دارو ها و اختلالات جنسی  :

این داروها باعث ناباروری موقتی میشن :

کتوکونازول - اسپیرینولاکتون - الکل - سایمتدین - داروهای نشاط آور مثل ماری جوانا - هروئین - متادون - داروهائی که بعنوان شیمی درمانی ضد سرطان به حساب میاد. 

 

اما یک دسته دیگر داروها هستند که روی  مراحل جنسی اثر موقتی دارند ، یعنی هنگام نعوظ یا انزال دلخواه ایجا داختلال میکنندتمامی داروهای ضد فشار خون ، متیل دوپا ، کلونیدین ، رزرپین ، میل جنسی را کم میکنند. داروهای بتا بلوکر هم میل جنسیرا کـم میکنند ، اسپیرینولاکتون ، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای و مهار کننده های منو امینواکسیداز هم میل جنسی رو رو کم میکنند . فنوتیازین ها ، بنزودیازپین ها ، باربیتوراتها ناتوانی جنسی یعنی همان اختلال نعوظ و انزال میدن… تزکیبات حاوی هوزمون های زنانه، مثل استروژن و ترکیبات ضد هورمون های مردانه هم ( مثل سایمیدین کتوکونازول سیپروترون استات) باعث ناتوانی موقتی میشن… البته الکل و کشیدن سیگار اگر بطور مزمن مصرف بشن.. همگیشون شدیدا خطر آسیب دائمی دستگاه تولید مثل را دارد..

 

++ بیماریهای سیستمیک و سایر اختلالات  **ناتوانی جنسی**

۱- دیابت قندی: ناتوانی جنسی در بیش از ۲۵% افراد جوان مبتلا به  دیابت و ۷۵% بیماران مسن دیابتی دیده میشود. دیابت قندی  برروی سیستم عصبی و عروقی اختلال ایجاد میکند. بالا بودن قند خون اثری روی نعوظ ندارد.

 

۲- بیماریهای کلیوی: در ۵۰% بیمارانی که دیالیز می شوند ناتوانی جنسی دیده میشود که عوامل  زیر در آن دخالت دارند : کاهش غلظت تستوسترون سرم ، نوروپاتی دستگاه خودکار ، تسریع بیماریهای عروقی ، مصرف داروهای مختلف ، بدتر شدن بیماری اولیه و استرس های روانی. در یک مطالعه مشخص شد با پیوند کلیه ، توانائی جنسی(potency) در ۷۵% بیمـــاران بهبود می یابد.

 

۳- سایر بیماریها: بیماران مبتلا به آنژین صدری نارسائی  قلبی و یا بیمارانی که از انفارکتوس قلبی جان سالم بدر برده اند بعلت اضطراب نارسائی شریانی و یا اثرات داروهای قلبی دچار ناتوانی جنسی می شوند و ضمنا همچنین اضطراب عامل اصلی ناتوانی جنسی در بیماران مبتلا به آمفیزم شدید است  . اگر چه بالابودن فشار شریانی در بین بیمارانی که ناتوانی جنسی دارند شایع است ولی تحقیقات نشان داده ناتوانی جنسی در بیماران فشار خونی نسبت به گروه کنترل تنها کمی بیشتر بوده است.

 

++ تشخیص و درمان  --(ناتوانی جنسی)--

بررسی بیماران باید شامل گرفتن شرح حال دقیق ، معاینه فیزیکی ، مصاحبه با شریک جنسی (دوست یا همسر) انجام آزمایشات روتین نظیر شمارش خون کامل ادرار قند خون ناشتا کراتینین سرم سطح سرمی تستوسترون در صبح و غلظت پرولاکتین باشد. در بیمارانی که علائم بیماری پروستات دارند بررسی ترشحات لازم است.

 

++ ناتوانـی جنسی روانی ( پسیکوژن)

شروع ناگهانی ناتوانی جنسی ، اختلال عملکرد جنسی ( مثل داشتن نعوظ مناسب با یک شریک جنسی و نعوظ ضعیف با سایر شرکای جنسی ، یا نعوظ طبیعی شبانه علیرغم اختلال نعوظ در روز ..... همگی یافته هائی به نفع ناتوانی جنسی با منشاء روانی است. با بررسی فعالیت نعوظ شبانه (NPT)..  بطور طبیعی باید هر ۳-۵ نعوظ در هر شب وجود داشته باشد.. که هر یک بین ۲۵-۳۵ دقیقه بطول بکشد.. وجود داشته باشد) , میتوان در افتراق اختلال نعوظ پسیکوژن(NPT طبیعی است) و اختلال نعوظ ارگانیک (NPT غیر طبیعی است) افتراق قائل شد. تست تزریق داخل کاور نوس ( با یا بدون تحریک جنسی)..  در اثبات تشخیص اختلال جنسی پسیکوژن کمک کننده است. اگر اختلال عصبی و یا هورمونی موجود باشد ایجاد نعوظ کامل بعد از تزریق, قویا به نفع اختلال نعوظ پسیکوژن است.

 

++درمان ناتوانی جنسی با منشاء  روانی ( پسیکوژن)

شروع ناکهانی ناتوانی جنسی ، اختلال عملکرد جنسی ( مثل داشتن نعوظ مناسب با یک شریک جنسی و نعوظ ضعیف با سایر شرکای جنسی ، یا نعوظ طبیعی شبانه علیرغم اختلال نعوظ در روز .. همگی یافته هائی به نفع ناتوانی جنسی با منشاء روانی است. با بررسی فعالیت نعوظ شبانه(NPT).. بطور طبیعی باید هر ۳-۵ نعوظ در هر شب وجود داشته باشد.. که هر یک بین ۲۵-۳۵ دقیقه بطول بکشد.. وجود داشته باشد) , میتوان در افتراق اختلال نعوظ پسیکوژن(NPT طبیعی است)  و اختلال نعوظ ارگانیک (NPT غیر طبیعی است) افتراق قائل شد.

 

تست تزریق داخل کاور نوس ( با یا بدون تحریک جنسی  ).. در اثبات تشخیص اختلال جنسی پسیکوژن کمک کننده است. اگر اختلال عصبی و یا هورموی موجود باشد ایجاد نعوظ کامل بعد از تزریق قویا به نفع اختلال نعوظ پسیکوژن است.

 

از لحاظ تئوری درمان ارجح ناتوانی جنسی با منشا روانی( سایکوتراپی) است. درمان فردی با روش سایکو آنالیز( که بر تئوری فروید استوار است و معتقد است اختلال نعوظ ناشی از ترس نا خود آگاه بوده که در کمپلکس ادیپوس متمرکز است) ، درمان سایکودینامیک ..رفتار درمانی آموزش فیدبک و درمان با هیپنوتیزم از سایر روشهای درمانی است. اگر بیمار از روان درمانی خود داری کرده و با بعد از چند جلسه بهبودی مشخصی پیدا نکند.. میتوان اقدام به درمان جایگزینی کرده که شامل استفاده از دستگاه واکیوم تزریق داخل جسم غاری و یا تجویز داخل مجرائی مواد گشاد کننده عروقی.. پروتز های آلت است. اخیرا داروی مهار کننده فسفو دی استراز بنام ویاگرا یا silendefil… که در درمان ناتوانی جنسی پسیکوژن خیلی موثر است…۸۴% بهبود داشته اند و ۷۰% موفق به مقاربت شده اند( در برابر ۲۹% و ۲۶% بهبودی با دارو نما). امروزه این دارو جهت غربالگری تشخیصی به منظور رد ناتوانی جنسی پسیکوژن کاربرد پیدا کرده است.

 

++ درمان ناتوانی جنسی با( منشاء روانی) درمانهای ویژه برای ناتوانی جنسی)

از لحاظ تئوری درمان ارجح ناتوانی جنسی با منشا روانی( سایکوتراپی) است. درمان فردی با روش سایکوآنالیز( که بر تئوری فروید استوار است و معتقد است اختلال نعوظ ناشی از ترس نا خود آگاه بوده که در کمپلکس ادیپوس متمرکز است), درمان سایکودینامیک ..رفتار درمانی آموزش فیدبک و درمان با هیپنوتیزم از سایر روشهای درمانی است. اگر بیمار از روان درمانی خود داری کرده و با بعد از چند جلسه بهبودی مشخصی پیدا نکند... میتوان اقدام به درمان جایگزینی کرده که شامل استفاده از دستگاه واکیوم تزریق داخل جسم غاری و یا تجویز داخل مجرائی مواد گشاد کننده عروقی.. پروتز های آلت است.

داروی مهار کننده فسفو دی استراز بنام ویاگرا یا silendefil… که در درمان ناتوانی جنسی پسیکوژن خیلی موثر است ۸۴% بهبود داشته اند و ۷۰% موفق به مقاربت شده اند( در برابر ۲۹% و ۲۶% بهبودی با دارو نما). امروزه این دارو جهت غربالگری تشخیصی به منظور رد ناتوانی جنسی پسیکوژن کاربرد پیدا کرده است.

 

++ ناتوانی جنسی با منشاء عصبی چیست؟

بطور ایده آل باید کلا همه ی سیستم عصبی را به عنوان یک مجموعه مورد معاینه قرار دارد. در بررسی ها باید توجه خاصی به عملکرد سیستم عصبی خود کار ، سوماتیک اعصاب ساکرال( خاجی) مبذول داشت. که در این میان بررسی کنترل ادرار مدفوع وضعیت اسفنکتر ها و حس دستگاه تناسلی اهمیت ویژه ای دارد. سابقه دیابت ، مصرف مزمن الکل, تروما ، مولتیپل اسکلروزیس حائز اهمیت است. معاینه باید شامل بررسی عملکرد حرکتی حسی و سوماتیک و اجزای آوران و وابران دستگاه خودکار باشد و چنانچه متخصص ارولوژی وسائل مورد نیاز این معاینات را ندارد باید با یک متخصص مغز و اعصاب مشاوره نماید.

 

++ بررسی عملکرد حسی و حرکتی سوماتیک:

در بررسی میزان اختلال عصب دور سال می توان از biothesiometry استفاده کرد زیرا از بین رفتن حس ارتعاش یکی از اولین  نشانه های نروپاتی محیطی دیابتیک است

 

++ بررسی اجزای( آوران و وابران ) دستگاه خودکار:

روش های بسیار زیاد و متونع بررسی عملکرد اعصاب خودکار عبارتند از:

۱- تغییرات ضربان قلب در حین تنفس عمیق که بیانگر رفلکس غیر طبیعی قلبی است و علامت زودرس نوروپاتی دستگاه خودکار است.

۲- رفلکس پاسخ مردمک به نور

۳- سیستومتری با  آزمایش بتانکول و ثبت فشار مجرا

۴- رفلکس بولبوکارورنوس جهت تحریک مجرای پروستاتیک...

 

این روشها غیر مستقیم هستند.

 

بررسی دستگاه عصبی مرکزی: تست NPT یاnocturnal penile tumescence به همراه EMG و EEG انجام میشود. تست غیر طبیعی NPT , ضایعه دستگاه عصبی مرکزی را مطرح می نماید.

 

++ درمان ناتوانی جنسی با منشاء عصبی ناتوانی جنسی

درمان ناتوانی جنسی نوروژنیک به شدت بیماری و عوامل همراه بستگی دارد. بیماران مبتلا به ضایعات خالص عصبی را می توانبا دستگاه واکیوم, وازودیلاتاتور های تزریقی و یا خوراکی و یا پروتز آلت درمان نمود. داروی جدید خوراکی بنام ویاگرا در بیماران مبتلا به آسیب نخاعی کاملا موثر بوده است و ۸۳% بهتر  در توانائی جنسی و ۵۹% مقاربت موفق داشته اند. از آنجائی که بیماران مبتلا به ناتوانی جنسی عصبی, پاسخ شدیدتری به مواد وازودیلاتاتور تزریقی می دهند, باید شروع درمان با مقادیر کم دارو باشد تا نعوظ کمتر از یک ساعت ایجاد شود. در صورت استفاده از حلقه تنگ کننده آلت ، حلقه حتما ۳۰ دقیقه بعد برداشته شود.

 

++ ناتوانی جنسی با منشاء - هورمونی

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان کالیفورنیای مدیکینالیت ،  بررسی شامل گرفتن شرح حال دقیق معاینه عمومی و بررسی محور هیپوتالاموس ، هیپوفیز ،گناد و بررسی کار تیروئید و آدرنال و بررسی وجود دیابت قندی ، سابقه شیمی درمانی ، رادیو تراپی ، تماس با سموم الکل و داروها یا نارسائی کلیه می باشد.

 

در معاینه فیزیکی باید توجه خاص به نشانه های کم کاری غدد جنسی مردانه ( بیضه های کوچک آتروفیک از بین رفتن موی صورت و بدن و ژنیکوماستی) و علائم خواجگی( موهای کم ناحیه صورت ژنیتالیا زیر بغل دستگاه تناسلی کودکانه و صدای زیر) معطوف شود.

آزمایش ها شامل اندازه گیری غلظت تستوسترون  -  پرولاکتین است. در بیمارانی که پرولاکتین بالادارند باید آزمایش تکرار شود ودر صورت بالا بودن مجدد با شک به تومور هیپوفیز به متخصص غدد ارجاع داده شود.

 

بیمارانی که سطح تستوسترون آنها در صبح پائین است باید بصورت مکرر LH و FSH در آنها اندازه گیری شود. اگر تستوسترون پائین  ولی سطح LH و FSH افزایش نیافته باشد , باید برای بررسی اختلال عملکرد هیپوفیز یا هیپوتالاموس در خواست مشاوره غدد کرد.

اگر تستوسترون پائین و LH و FSH بالا باشد علت ناتوانی جنسی نارسائی اولیه بیضه است. نارسائی بیضه را می توان با تجویز تستوسترون زیر زبانی خوراکی یا عضلانی درمان کرد.

تزریق تستوسترون داخل عضلانی با دوز ۲۰۰ mg هر ۲ تا ۳ هفته بعلت اثراتسمی ترکیبات خوراکی یا زیر زبانی روی کبد توصیه می گردد. در بیماران مبتلا به کم کاری هپوفیز از hcg می توان به منظور تحریک ترشح تستوسترون از بیضه استفاده کرد. در سرطان هیپوفیز که پرولاکتین زیاد ترشح میکند درمان با بروموکریپتین یا عمل جراحی توانائی جنسی را به بیمار باز میگرداند...

 

++ ناتوانی جنسی از نوع  شریانی

به جز موارد ناشی از تروما ، بیماریهای شریانی معمولا سیستمیک بوده و اعضای مختلف بدن را درگیر میکند. وجود سابقه بیماری عروق محیطی ,لنگیدن متناوب و تغییرات آتروفیک اندام ها یافته هائی به نفع درگیری احتمالی شریانهای آلت هستند. معاینات فیزیکی باید شامل لمس شرائین کاروتید براکیال فمورال و شریان دورسال آلت باشد. اندازه گیری فشار خون آلت به عنوان یک آزمایش  غربالگری به منظور بررسی ضایعات شریانی آلت تناسلی معرفی شده است.

 

نسبت فشار خون شریان به آلت به فشار خون سیستولیک شریان براکیال - اندکس فشار آلتی – برکیال (PBI) نامیده می شود و شاخص خوبی برای بررسی بیماریهای شریانی است. نسبت کمتر از ۰٫۶ قویا نشان دهنده ناتوانی جنسی با منشاء شریانی است. (PBI) از طریق داپلر با موج پیوسته بررسی و ادنازه گیری می شود.

 

باید توجه داشت که (PBI) طبیعی بیانگر جریان طبیعی و مناسب آلت نمی باشد. زیرا این اندازه گیری در حالت شل نشانه جریان خون در حالت نعوظ نمی باشد برای این منظور می توان داپلررا در زمانی که مواد وازو اکتیو داخل جسم غاری تزریق شده است انجام داد .

 

سونوگرافی توام با داپلر بسیار دقیق تر  از (PBI) بوده و غیر تهاجمی است. آرتریو گرافی شرائین پودندال یا ایلیاک داخلی در موارد انتخابی صدمات لگن یا در بیماران جوانی که مشکوک به بیماری شریانی ایزوله هستند اندیکاسیون دارد. تنگی یا انسداد منفرد شریانهای خارج آلت, جهت ترمیم جراحی مناسب است.

 

● درمان ناتوانی جنسی با منشاء شریانی ناتوانی جنسی

بیمارانی که اختلال عروقی خفیف تا متوسط دارند..  معمولا با درمانهای غر جراحی نظیر مهار کننده های فسفو دی استراز خوراکی, واکیوم ,تزریق مواد وازو اکتیو داخل کورپوس کاورنوس پاسخ میدهند.در مورد بیماری شریانی شدید معمولا نیاز به روشهای جراحی باز گشائی عروق(revascularization) و پروتز وجود دارد. ویاگرا یک مهار کننده فسفو دی استراز۵ خوراکی است که اثر شل کننده NO را تشدید می کند.

 

در خلال فعالیت های  جنسی NO از طریق اعصاب NANC در عضلات صاف آزاد میشود. این حالت موجب شل شدن عضلات کورپوس کاورنوس و تجمع خون در سینوزوئید ها و در نهایت نعوظ می گردد. فسفو دی استراز باعث تجزیه cgmp می گردد و توسط ویاگرا مهار می شود.

باید توجه داشت در صورت نداشتن تحریک جنسی این دارو تاثیری در ایجاد نعوظ نخواهد داشت . پاسخ کلینیکی به دارو  وابسته به دوز است. (دوز دارو بسیار مهم است)  نعوظ در ۶۳% بیاران با دوز ۲۵ میلی گرم دیده میشود و در ۸۲% بیماران با دوز ۱۰۰ میلی گرم بهبودی نشان می دهند. عوارض جانبی حفف تا متوسط و شامل سردرد ۱۶% فلاشینگ ۱۰% دیس پپسی ۷% و اختلال بینائی ۳% است. لازم به تذکر است که این عوارض نیز وابسته به دوز هستند. لطفا حواستان باشد دچار وابستگی دوز بالای این دارو نباشید..

 

مصرف این دارو در بیماران قلبی باید با احتیاط صورت گیرد. دوز درمانی در شروع ۵۰ میی گرم یک ساعت قبل از فعالیت جنسی است. این دارو در کبد متابولیزه می شود. بیمارانی که ترکیبات نیترات مصرف می کنند نباید از این دارو استفاده کنند.

 

داروهائی که داخل مجرا استعمال میشود نیز کاربرد خوبی داشته اند.ALPROSTADIL داخل مجرائی (MUSE) بطورمستقیم از مجرا جذب شده و به کورپوس کاورنوس میرسد . شایعترین عوارض آن عبارت از درد آلت تناسلی ۱۱% و سوزش مجرای ادرار ۷% است. انسیدانس فیبروز ( خم شدن آلت تناسلین ندول پلاک پیرونی) حدود ۱٫۴% است. در اغلب موارد بیماران عوارض جانب خفیف است از آنجائیکه این دارو امبریو توکسیک است لازم است در مواردی که همسر بیمار حامله است از کاندوم استفاده شود.

 

تزریق مواد وازو اکتیو در داخل جسم غاری نیز یک درمان مناسب است. مواد وازو اکتیو شامل پاپاورین به تنهائی یا همراه با فنتولامین و پروستاگلاندین بوده و باعث اتساع  طولانی مدت شرائین می شوند. حتی بسیاری از بیماران به دنبال تزریقات مکرر وضعیت همودیناکیک بهتری پیدا کرده و بدون دارو نیز نعوظ خوبی داشته اند. عوارض این داروها شامل اکیوز محل تزریق, گیجی ، فیبروز و پریاپیسم است.

 

++ ناتوانی جنسی با منشاء وریدی ( کاورنوسال  )

سابقه تورم سریع یا نعوظ ناقص به ویژه در مردان جوان قویا نارسائی وریدی را مطرح میکند. اگر چه نارسائی شریانی نیز علائم کاملا مشابهی را ایجاد میکند . گیجی +  برافروختگی صورت و یا افت فشار خون سیستمیک متعاقب تزریق وازو دیلاتاتور ها ممکن است ناشی از نورو پاتی دستگاه اتونوم و یا نشت وسیع خون وریدی باشد. تایید تشخیص با کاورنوزومتری ضروری میبایست.

 

به منظور مقاصد علمی استفاده از سرعت detumescence در حین انجام آزمایش تزریق و تحریک توام (CIS) جهت تشخیص ناتوانی جنسی با منشاء وریدی توصیه شده است. پس از تزریق ۳۰ میلی گرم پاپا ورین یا ۱۰ میکرو گرم پرو ستاگلاندین E1 درداخل جسم غاری و تحریک دستی ناحیه ژنیتال detumescence در عرض ۵ دقیقه برای نارسائی مکانیسم انسداد وریدی جنبه تشخیصی دارد. شایعترین بیماری عضله کاورنوس , فیبروز پس از پریاپیسم و جایگزینی موضعی با پلاک های فیبروتیک در بیماری پیرونی است.

 

++ درمان ناتوانی جنسی با منشاء وریدی چگونه راهی است؟

در بیماران مبتلا به لیک وریدی خفیف - ویاگرا - آلپروستادیل داخل مجرائی - وسیله ایجاد کننده خلاء(vacium device) یا تزریق مواد گشاد کننده عروق در داخل جسم غاری برای ایجاد نعوظ مناسب کافی است. درمان جراحی فقط برای بیمارانی که به درمانهای کمتر تهاجمی پاسخ نمی دهند مورد استفاده قرار میگیرد. بنا براین برای تمام بیماران قبل از تصمیم جهت عمل جراحی, اقدام به انجام روشهای کمتر تهاجمی نظیر استفاده از واکیوم یا تزریق داروهای گشاد کننده عروق ، توصیه می شود و درمان جراحی در بیمارانی که به درمان فوق جواب ندهند یا آن را نپذیرند انجام می شود.

 

++ اختلال عملکرد جنسی تاثیر گزار بر  ارگاسم انزال و emission

سمپاتکتومی دو طرفه در سطح L2 ,  در ۴۰% موارد منجر به اختلال در عملکرد انزال در بیماران می شود. لنفادنکتومی دوطرفه , خلف صفاقی با درصد بالاتری از اختلالات emission همراه است. انزال رترو گراید معمولا نتیجه اختلال عملکرد اسفنکتر داخلی یا گردن مثانه است که معمولا به دنبال جراحی خارج کردن پروستات , مصرف داروهای آلفا بلوکر و نوروپاتی های  سیستم اتونوم ( دیابت) دیده می شود. emision و انزال موفقیت آمیز بدون ارگاسم, در برخی از بیماران مبتلا به ضایعات نخاعی دیده می شود. اگر بررسی میکروسکوپی وجود اسپرم را در داخل ادرار مثانه بعد از یک انزال خشک تایید کند… تشخیص انزال رترو گراید مظرح می شود ولی اگر اثری از اسپرم وجود نداشته باشد نارسائی emission مطرح می گردد.

 

و اما درمان چگونه باشد؟

قطع مصرف داروهای آلفا بلوکردر برخی از بیماران مبتلا به نارسائی emission یا انزال رترو گراید منجر به درمان می شود. داروهای سمپاتومیمتیک نظر افدرین یا ترکیبی از کلر فنیرامین مالئات و فنیل پرو پانول آمین هیدرو کلراید, با موفقیت در انزال رترو گراید مورد استفاده قرار گرفته اند. ایجاد انزال از طریق تحریک الکتریکی ( electroejaculation) بوسیله پروب رکتال جهت برخی بیماران دچار ضایعات نخاعی بکار می رود.

استفاده از مشاوره روانپزشکی در اشخاصی که نمی توانند به ارگاسم و  انزال برسند و استفاده از روش حساسیت زدائی + روش فشار دادن استفاده از بی حس کننده موضعی یا کاندوم که حساسیت گلنس و فرنولوم را کاهش می دهد جهت درمان انزال زودرس بکار می روند. اخیرا از مهار کننده های باز جذب سروتونین( فلوکسیتین سرترالین کلومیپرامین  ) نیز جهت درمان انزال زودرس با موفقیت استفاده شده است.

 

++ چگونه ناتوانی جنسی درمان می‌شود؟

در ابتدی کار  دو قدم برای حل مشکل شما وجود دارد :

در قدم اول پزشک نیاز دارد علت را جستجو نماید و در قدم دوم پزشک به شما کمک می‌کند که درمان مناسب را انتخاب نمایید.

پزشک چگونه علت را پیدا می‌کند؟ پس از سؤالات کافی در مورد نحوه شروع و پیشرفت بیماری و حالت روحی فرد مبتلا ، پزشک معاینات کامل به عمل می‌آورد تا از صحت مقدار فشار خون ، کار اعصاب و ساختمان آلت اطمینان حاصل نماید.

او سپس ممکن است انجام آزمایش بررسی نعوظ شبانه در حالت خواب را توصیه نماید که کمک زیادی برای افتراق علت عضوی یا روانی می‌کند. در کنار آن، بررسی وضعیت هورمون‌ها  و قند خون و یا نحوه جریان خون به داخل آلت ممکن است درخواست گردد.

 

در صورتیکه علت مشکل شما روحی و فکری تشخیص داده شود پزشک معالج، شما را نزد روان شناس یا روان پزشک مجرب معرفی خواهد نمود. اگر علت عضوی باشد روش‌های درمانی متعددی به شما پیشنهاد می شوند که شامل قرص‌های مختلف ، تزریق آمپول به داخل عضله و حتی داخل آلت ، وسایل خاص برای ایجاد نعوظ مصنوعی و بالاخره عمل جراحی و گذاشتن پروتز می‌باشد.

 

در پایان بدانید که مسلم است که  هر یک از طرق فوق خصوصیات خاص  را خود دارند که منطبق با توانایی‌های شما می‌تواند مؤثر واقع شود. بنابر این نگران مشکل خود ((ناتوانی جنسی)) نباشید و به امید خدا با مشاوره با پزشک  اورولوژی مرتفع خواهد شد. انشالله تعالی

 

 

 

 

- ناتوانی جنسی مردان به شکل ناتوانی در رسیدن به حالت نعوظ و حفظ این حالت گفته می‌شود. این اختلال باعث می‌شود تا مرد در آمیزش جنسی لذت و رضایت ...

Jump to شما می توانید در مقاله ناتوانی جنسی در مردان به پرسشنامه بین ...‎ - شما می توانید در مقاله ناتوانی جنسی در مردان به پرسشنامه بین المللی شاخص ...

Jump to ناتوانی جنسی مردان چیست ؟بطور ساده عدم توانایی در ایجاد و حفظ نعوظ مناسب جهت انجام مقاربت موفق را ناتوانی جنسی گویند که نه تنها تاثیر بسیار ...- افرد مبتلا به ناتوانی جنسی باید بداند که مشکلشان علامت بیماری زمینه‌ای است. در ادامه علل ناتوانی جنسی ، تشخیص و درمان اختلال نعوظ آمده است.

ناتوانی جنسی. ناتوانی جنسی در مردان چیست؟ ناتوانی جنسی-ناتوانی جنسی وضعیتی است که در آن مرد نمی‌تواند نعوظ پیدا کرده و قادر نیست که نعوظ خود را به مدت کافی ...
- ناتوانی جنسی می تواند علل جسی و یا روحی داشته باشد که می تواند زندگی فرد را دچار مشکل کند. در ادامه علل، علائم تشخیص و درمان ناتوانی جنسی آمده ...

درمان ناتوانی جنسی که به آن اختلال نعوظ گفته می شود که در آن مرد با مشکلاتی در روابط جنسی اش روبه رو می شود که بیشتر برای افراد چهل سال به بالا اتفاق می افتد.

قلبی عروقی و متابولیک و اختالل عملکرد جنسی در مردان [53]. و زنــان [5۴] تاکید کرده اند. به طور کلــی، ناتوانی نعوظ می تواند. حساسیت غربالگری بیماری قلبی و ...
اگرچه ناتوانی جنسی مردان پدیده‌ای نوظهور نیست اما با پیشرفت ارتباطات و روند افزاینده مدرنیته در چند دهه‌ اخیر، به موضوعی قابل گفتگو و مطرح در عرصه‌های عمومی بدل ...
- ناتوانی جنسی وضعیتی است که در آن مرد نمی تواند نعوظ پیدا کرده و قادر نیست که نعوظ خود را به مدت کافی جهت انجام نزدیکی حفظ نماید.
کمتر از 5 درصد آقایان به مشکلات ناتوانی جنسی و سرد مزاجی که چندان شایع نیست ... به آرامش روانی مرد و زن کمک کند و هم باعث افزایش میل و توانایی جنسی مردها شود.
دلایل و علائم ناتوانی در عملکرد جنسی در مردان چیست؟ ناتوانی جنسی مردان در روابط زناشویی چگونه قابل درمان است؟
- ناتوانی جنسی در مردان، یکی از مباحث متأخر در در عرصه عمومی در ایران است. این پدیده هر چند که مشکل نوظهوری نیست ولی عقب نشینی خطوط قرمز جامعه ...
- علت بروز اختلال ناتوانی جنسی چیست؟ برانگیختگی جنسی مردان فرایند پیچیده‌ای است که شامل مغز، هورمون‌ها، احساسات، اعصاب، عضلات و رگ‌های خونی ...
- ناتوانی جنسی به عدم توانایی ایجاد نعوظ کامل و یا ناتوانی در حفظ نعوظ تا پایان رابطه جنسی گفته می‌شود. عوامل روحی و روانی، مثل استرس و فشار‌های ...
- امروزه اختلال عملکرد جنسی در مردان شیوع بالایی دارد و این اختلال شامل بی میلی جنسی، عدم وجود لذت جنسی و انزال زودرس است که بسیاری از پزشکان و ...
- سه نوع از شایع ترین اختلالات جنسی در مردان اعم از: ناتوانی جنسی و اختلال در انزال و اختلال در میل جنسی است.بنابراین، اختلالات جنسی در مردان، طیف ...
- ناتوانی جنسی شرایطی است که روی توانایی فرد برای رسیدن به نعوظ یا حفظ آن اثر می گذارد و یا روی توانایی او برای رسیدن به ارگاسم. این مشکل ...
در این ویدیو شما با علت های ناتوانی جنسی در مردان آشنا خواهید شد. همچنین دکتر حسین کرمی راه های درمان آن نیز را به شما می گوید سوالات خود را از طریق تلگرام به آدرس ...
مشکلات جنسی مردان و ناتوانی جنسی شامل این موارد می شود: زود انزالی و یا انزال زودرس، عدم نعوظ و اختلال نعوظ، انزال رتروگراد، اختلالات ارگاسم، کم بودن میل جنسی و ...
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
آخرين مطالب
Designed By big20.blog.ir Copyright © 2020